Gęś lub Kaczka

 

IMG_4930.JPG

 

Składniki:

  • Polska Gęś lub Kaczka
  • 5 ładnych, kwaśnych jabłek
  • 2 cebule
  • 2 opakowania suszonego majeranku ewentualnie kilka gałązek świeżego
  • sól, pieprz do smaku

To danie przygotowuję najczęściej  w mój ulubiony sposób (oba przepisy różnią się nieznacznie: kaczkę można [ale nie trzeba] moczyć w solance).

Jak do tej pory, wszystkie próby innego przygotowywania tej potrawy nie wzbudziły mojego entuzjazmu. Jeżeli przestrzega się kilku prostych zasad, ciemne mięso obu ptaków to prawdziwy rarytas.

Gęś polecam na duże rodzinne spotkania. Można ją przygotować wcześniej i nakarmić…nawet 8-10 głodnych osób.

No i jeszcze jeden powód: gęsina to nasza narodowa specjalność.

Planujecie komunię albo urodziny? Gęś będzie bardzo na miejscu.

Gęś (lub kaczkę)  dobrze jest namoczyć w solance w proporcjach: 1 kopiata łyżka soli na 1 litr wody (średnio do gęsi będziemy potrzebować jej około 6 litrów ).Mięso ma być w całości zamoczone w roztworze.

Kąpiel powinna trwać minimum 2 godziny, ale można też zostawić mięso w solance na całą noc.

Dzięki temu prostemu zabiegowi mięso będzie soczyste i wilgotne.

Po wyjęciu z solanki, mięso  suszymy papierowym ręcznikiem lub lnianą ściereczką, a następnie nacieramy dokładnie majerankiem i świeżo mielonym pieprzem.

Farsz:

Dobre winne jabłka tniemy na ćwiartki; żeby podkręcić smak farszu, jabłka można wymieszać z posiekaną w plastry cebulą; do tego możemy dołożyć również gałązki świeżego tymianku, na koniec pieprzymy.

Po pobycie w SPA i na masażu ;-) pozostaje nam naszego ptaka nafaszerować dokładnie, dociskamy farsz, aby zostało jak najmniej wolnego miejsca. Spinamy drewnianą wykałaczką lub szpilką do mięs.

Wykładamy mięso na nasmarowaną oliwą brytfankę, pozostałą część farszu układamy dookoła.

 

IMG_4928.JPG  IMG_4927.JPG  IMG_5161.JPG

Całość wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na około 15 minut. Następnie wyciągamy i przykrywamy szczelnie folią aluminiową lub pokrywką. Skręcamy piekarnik na 170 stopni Celsjusza. Pieczemy po godzinie na każdy kilogram mięsa (czyli 3 kg. gęś pieczemy 3 godziny). Na ostatnie 20 minut zdejmujemy przykrycie, podkręcamy temperaturę do 200 stopni, możemy również włączyć termo-obieg. Chodzi nam o to, żeby przyrumienić skórkę.

Kaczkę/Gęś możemy podać tradycyjnie z ziemniakami, kaszą lub kluskami śląskimi, ale również możemy wymieszać powstały podczas pieczenia sos z makaronem tagliatelle a mięso ułożyć obok .

Oba ptaki świetnie smakują z surówką z marchewki lub czerwonej kapusty.

Powodzenia.

IMG_5164.JPG   IMG_5168.JPG

Print Friendly

,

  1. Leave a Comment

Dodaj komentarz